Hörntomt med ett fantastiskt solläge

Hörntomt med ett fantastiskt solläge

Ladugården 12 - Stocksund

Pris
12 000 000 kr / bud
Tomtarea
1 026 kvm

Plan hörntomt i hjärtat av Stocksund med ett fantastiskt solläge och med närhet till vattnet. För den som drömmer om att bygga sitt drömhus på en mycket bra byggrätt om ca 200 kvm boyta och med en byggnadsarea om ca 100 kvm över två plan. Servitut finns för vatten och avlopp på tomten. En ypperlig möjlighet att förvärva en mycket bra tomt med närhet till bra skolor, förskolor, affärer, aktiviteter och grönområden.

Bilder
Beskrivning

Planbestämmelser

a1 - Startbesked får inte ges för enbostadshus förrän mur, skyfallshantering och markhöjning är utförda enligt bestämmelser m1, m2 och m3. Planbestämmelsen syftar till att göra marken lämplig för enbostadshus för att säkerställa människors säkerhet och hälsa. Skyfallsåtgärder ska därför anordnas inför startbesked.  

b1- Källare får inte finnas. Planbestämmelsen införs för att säkerställa lämplig markanvändning och skydd för människors hälsa och säkerhet. Med hänsyn till rådande översvämningsproblematik bedöms det inte lämpligt att anordna källare för tillkommande byggnader.  

e1- Största byggnadsarea är 100 m2. Planbestämmelsen införs för att reglera byggnadsarea för de avstyckade fastigheterna. Bestämmelsen är en avvägning utifrån redan utnyttjad byggrätt inom stamfastigheten, minsta fastighetsstorlek för avstyckningarna, platsens förutsättningar sett till framför allt skyfall samt bebyggelsestruktur och byggrätt i området i övrigt.  

f1- Fasad ska vara av dov kulör. Planbestämmelsen införs för att anpassa tillkommande bebyggelse till platsens förutsättningar med kulturvärden för befintlig byggnad inom Ladugården 1. En dov kulör anses vara lämpligt gällande tillkommande bebyggelse för att inte den befintliga byggnaden inom Ladugården 1 ska bli mindre framträdande i landskapsbilden.  

h1- Högsta nockhöjd är 19,5 meter över angivet nollplan. Planbestämmelsen införs för att reglera höjden på den byggrätt som möjliggörs på respektive avstyckad fastighet. Från angiven marknivå om 11,5 meter över angivet nollplan tillåts byggnaderna vara max 8 meter upp till nocken.  

n1 - Markens höjd över nollplanet ska vara +11,5 meter. Planbestämmelsen införs för att säkerställa lämplig markhöjd med hänsyn till risk för översvämning. Marken höjs på vissa ställen och sänks på andra för att skydda tillkommande bebyggelse mot översvämning. Se illustration figur 11.

Dokument

Visning

Kontakta ansvarig mäklare för visning.

Intresseanmälan

Fyll i formuläret nedan för att anmäla ditt intresse.





    Kontakt

    Fler hem till salu

    Vi hjälper dig att finna det du söker

    Få de senaste objekten som matchar dina önskemål i din mailkorg innan de når marknaden. Anmäl dig till wredes spekulantregister och ange din sökning. Vi matchar alla objekt.

    Att sälja underhand

    En del av våra kunder föredrar en försäljning där man inte visar upp sitt hem helt publikt. Här ses ett urval av våra hem som Wrede säljer underhand. De visas endast på vår hemsida med begränsad information och syns inte på Hemnet. Vi har även flertalet villor, våningar samt lant-& sjöställen till salu som inte visas här. Söker ni ett exceptionellt hem utöver det vanliga? Vänligen kontakta oss på info@wrede.se så berättar vi mer om vårt underhandsutbud.

    SPEKULANTREGISTER

    Om du vill göra en intresseanmälan för olika typer av objekt (våningar, villor, lant & sjöställen, skåne & gotland) måste du anmäla dig för varje objektstyp.

    Wredes nyhetsbrev

    Varje vecka får du ta del av Wredes senaste objekt som ännu inte nått den öppna marknaden. Här läser du om de mest extravaganta hemmen, blir uppdaterad om de våra underhandsförsäljningar och får ta del av inbjudningar till kommande exklusiva event hos Wrede.