Möjlig tvåa med stor balkong

Högalidsgatan 38B - Södermalm, Stockholm

Boarea
34 kvm
Rum | Våning
1 rok | 3 av 6
Pris
3 750 000 kr / bud
Avgift
2 049 kr / mån

Med attraktivt läge invid Högalidsparken återfinns denna optimalt planerade etta (möjlig tvåa) i vackert sekelskifteshus från 1913. Här bor du bland annat med luftiga ytor samt stor balkong mot lummig innergård som skapar en naturlig förlängning av bostaden. Genomgående vackert ljust brädgolv, generös takhöjd samt högresta fönsterparter kännetecknar denna bostad. Rymligt lättmöblerat vardagsrum med plats för såväl soffgrupp, matplats och säng. Kan med fördel göras om till en tvåa genom att placera kök i vardagsrum. Välplanerat kök med gott om förvaring och plats för litet matbord. Sobert kaklat badrum utrustat med wc, dusch samt handfat med kommod. Välkomnande möblerbar hall med plats för avhänging och förvaring. Välskött förening med låg belåning. Trivsamt belägen invid Högalidsparken med allt du kan önska dig precis runt hörnet. Här finns välrenommerade restauranger, caféer och barer i överflöd samt goda kommunikationer och matbutiker strax utanför porten.

Bilder
Beskrivning

Förening

Brf Högalidsparken är en äkta bostadsrättsförening. Den ursprungliga föreningen förvärvade fastigheten 1916 och omregistrerades till en bostadsrättsförening 2006. Marken innehas med äganderätt. Föreningen består av 59 bostadsrätter om totalt 2 683 kvm och 4 lokaler om totalt 178 kvm. Delat ägarskap godkänns, juridisk person accepteras inte. Överlåtelseavgift om 3,5% av aktuellt prisbasbelopp (fn 2 072 kr) betalas av köparen. Pantsättningsavgift om 1,5% av aktuellt prisbasbelopp (fn 588 kr).

Utöver månadsavgiften tillkommer obligatoriska tillägg för bredband om 129 kr/mån och balkong om 99 kr/mån.

Gemensamma utrymmen:
- Stor lummig innergård med sittgrupper och grillar.

Andel i föreningen
1.23219 %
Andelstal avgift
1.25781 %
Lägenhetsnummer
26
Ingår i avgiften
Värme, Vatten
Våningsplan
3 av 6
Hiss
Ja
Förråd
Lägenhetsinnehavaren disponerar Källarförråd
Förening
Brf Högalidsparken
Byggnadsår
1913 (Arkitekt: Anton Wallby)
Energiprestanda
105 kWh/Kvm och år
Bostadens nettoskuldsättning
Nettoskuldsättning baserad på ÅR 2024.
107 012 kr
Boarea
34 kvm (Uppmätning)
Kommentar
Lägenheten står registrerad som 33,5 kvm enligt utdrag ur lägenhetsregister.

Driftkostnad

El
133 kr/mån
Försäkring
300 kr/mån
Gas
500 kr/mån
Driftkostnader totalt
933 kr/mån
Dokument
Planritning
Planritning
Planritning

Välkommen på visning

visning söndag, 17 maj 2026 13:30 - 14:15

Föranmälan önskas. Välkommen!

visning måndag, 18 maj 2026 17:30 - 18:00

Föranmälan önskas. Välkommen!

Kontakt

Fler hem till salu

Vi hjälper dig att finna det du söker

Få de senaste objekten som matchar dina önskemål i din mailkorg innan de når marknaden. Anmäl dig till wredes spekulantregister och ange din sökning. Vi matchar alla objekt.

Att sälja underhand

En del av våra kunder föredrar en försäljning där man inte visar upp sitt hem helt publikt. Här ses ett urval av våra hem som Wrede säljer underhand. De visas endast på vår hemsida med begränsad information och syns inte på Hemnet. Vi har även flertalet villor, våningar samt lant-& sjöställen till salu som inte visas här. Söker ni ett exceptionellt hem utöver det vanliga? Vänligen kontakta oss på info@wrede.se så berättar vi mer om vårt underhandsutbud.

SPEKULANTREGISTER

Om du vill göra en intresseanmälan för olika typer av objekt (våningar, villor, lant & sjöställen, skåne & gotland) måste du anmäla dig för varje objektstyp.

Wredes nyhetsbrev

Varje vecka får du ta del av Wredes senaste objekt som ännu inte nått den öppna marknaden. Här läser du om de mest extravaganta hemmen, blir uppdaterad om de våra underhandsförsäljningar och får ta del av inbjudningar till kommande exklusiva event hos Wrede.