Mer info

Högt ljust läge invid Karlaplan

Östermalmsgatan 99 – Östermalm

Boarea 165 kvm Rum | Våning 5 rok | 4
Pris 29 000 000 kr / bud Avgift 5 479 kr

Med ett av Östermalms mest eftertraktade lägen, ett stenkast från Karlaplan, ligger denna ljusa våning i nationalromantik stil högt upp i huset. Rymlig hall med utgång till balkong, kapprum och gäst WC. I hjärtat av våningen finns ett stort sällskapsrum med öppen spis och med vackert spröjsat panoramafönster. I anslutning till vardagsrummet ligger en rymlig matsal. Det finns stora möjligheter till den som önskar alternativ planlösning och det är redan beviljat bygglov att flytta nuvarande kök till rum intill matsal mot gatan enligt alternativ planlösning.  Upp till tre rymliga sovrum. Genomgående golv i fiskbensparkett och välbevarande originaldetaljer från byggåret 1914. Välkommen till ett boende med högt och fritt läge på en tyst gata med lite trafik. Skuldfri förening med mycket god ekonomi.

Bilder

Beskrivning

Förening och fastighet

Brf Djursborg 9 är en äkta förening med ägande rätt till market. Föreningen förvärvade fastigheten 1920 om ombildades till bostadsrättsförening 2001. I föreningen finns 13 bostadsrätter med en total yta om 2616kvm. Föreningen är skuldfri.

Allmänna utrymmen:
soprum och barnvagnrum finns
Allmän tvättstuga i källaren
Cykelförvaring på gården
Gym I källaren

Utförda renoveringar

2002 Källaren renoverades och alla stammar i källaren byttes
2002/2003: Vinden exploaterades
2003: Samtliga fönster målades om , elstigarew byttes och tvättstugan renoveras
2004/2005: ombyggnation av två pigtrapphus. Nya stammar har dragits till kök och badrum
2004/2005: Uppgraderng av ComHems nät för kabel-tv och internet
2004/2005: Renovering entré och trapphus
2007: Dränering av husgrund för att skydda källaren från vattenintrång
2011/2013: Omfattande reparationer av kall- och varmvattenstammar samt avloppsatmmar, byte av värmekablar i stuprännor
2011/2014: Byggnation av gym i källaren
2013/2014:Diverse målningsarbeten inkl lusthus på gården.
2013: Inspektion tak och befanns i gott skick
2016: Spolning och filmning av samtliga avloppstammar
2022: Målning av samtliga fönster, lagning av fasad, ny matta entré.

Fakta

Fakta

Upplåtelseform
Bostadsrätt - Lägenhet
Andel i föreningen
6.55 %
Lägenhetsnummer
10
Våningsplan
4
Hiss
Ja
Förråd
Lägenhetsinnehavaren disponerar ett källarförråd
Förening
BRF Djursborg 9
Byggnadsår
1914
Energiprestanda
129 kWh/Kvm och år
Bostadens nettoskuldsättning
kr

Dokument

Dokument

  • pdf Stadgar
  • pdf Energideklaration
  • pdf Årsredovisning 2024
  • pdf Ladda ner som PDF

Planritning

Välkommen på visning

visning söndag, 25 januari 2026 12:00 - 12:30
Föranmälan krävs. Välkommen!
Spara i min kalender

Vi hjälper dig att finna det du söker

Få de senaste objekten som matchar dina önskemål i din mailkorg innan de når marknaden. Anmäl dig till wredes spekulantregister och ange din sökning. Vi matchar alla objekt.

Att sälja underhand

En del av våra kunder föredrar en försäljning där man inte visar upp sitt hem helt publikt. Här ses ett urval av våra hem som Wrede säljer underhand. De visas endast på vår hemsida med begränsad information och syns inte på Hemnet. Vi har även flertalet villor, våningar samt lant-& sjöställen till salu som inte visas här. Söker ni ett exceptionellt hem utöver det vanliga? Vänligen kontakta oss på info@wrede.se så berättar vi mer om vårt underhandsutbud.

SPEKULANTREGISTER

Om du vill göra en intresseanmälan för olika typer av objekt (våningar, villor, lant & sjöställen, skåne & gotland) måste du anmäla dig för varje objektstyp.

Wredes nyhetsbrev

Varje vecka får du ta del av Wredes senaste objekt som ännu inte nått den öppna marknaden. Här läser du om de mest extravaganta hemmen, blir uppdaterad om de våra underhandsförsäljningar och får ta del av inbjudningar till kommande exklusiva event hos Wrede.
Söker du ny bostad? Anmäl dig till Wredes spekulantregister