The pearl of Baggensstäket

Dalheimsvägen 2 - Saltsjöbaden

living area | second area
400 sq. ft. | 100 sq. ft.
Room
8 rooms
Price
Sold
Land area
1 957 sq. ft.

Mycket påkostad och synnerligen smakfullt inredd fastighet på första parkett i Baggensstäket. Huvudbyggnad i två plan med källare om totalt 400 square meters. Huset byggdes 1993 men genomgick en total ombyggnation 2013 efter arkitekt Olle Rex:s ritningar. Interiört samsas naturmaterial som trägolv från Dinesen, uppvärmda gotländska kalkstensgolv med platsbyggda snickerier och stora fönster mot vattnet.

Entréplan med kök, matsal och stora sällskapsytor. Övervåning med två sovrum, två badrum och stora sällskapsytor. Källare med mycket påkostad spa-anläggning, biorum, pannrum, tvättstuga och förråd.

Två gästhus varav ett om 65 square meters med eget litet kök, badrum med dusch, wc samt övervåning. Det andra gästhuset är 40 square meters och har badrum med dusch, wc samt sovloft.

Strandtomt om 1 957 square meters med gräsmattor och mjuka klipphällar med stor brygganläggning, liten sandstrand och sjöbod.

Images
Facts
Form of transfer
Detached houses - Freehold
Year of construction
1993
Assessed value of building
3 135 000 SEK
Assessed value of land
7 800 000 SEK
Total assessed value
10 935 000 SEK
Land area
1957 sq. ft.
living area
400 sq. ft.
Biarea
100 sq. ft.

viewing

Contact the responsible broker for viewing.

Expression of interest

Please fill out the form below to register your interest.