Idyllic lakefront property on Öbolandet

Svartviksudden 7B - Öbolandet, Trosa

living area | second area
70 sq. ft. | 20 sq. ft.
Room
5 rooms
Price
Sold
Land area | Water area
5 467 sq. ft. | 1 350 sq. ft.

I rofylld natur på Öbolandet återfinns denna utsökta sjöfastighet överblickandes Trosa Skärgård. Huset om ca 100 square meters i 1,5 plan är väldisponerat och uppfört 1989 med följande totalrenovering 2010.

Kök med ordentlig matplats ligger i vinkel mot ett rymligt, härligt vardagsrum med öppen spis och utgång till stor altan med underbar sjöutsikt.Vidare finns två sovrum samt badrum med inkorporerad tvättstuga. På övre plan finns ett sovrum och ett allrum/sovrum.

Nere vid vattnet finner vi den nyanlagda bryggan med båtplats. Sjötomten består av 5.467 square meters land och 1.350 square meters vatten och är en klassisk skärgårdstomt med vackra klippor, tall, gran och björk. Utöver det finns även en barnvänlig, plan gräsmatta. Uthus och lekstuga.

Välkommen till ett fantastiskt läge och en få förunnad skärgårdsidyll.

Images
Description

General

Hela fastigheten genomgick en omfattande totalrenovering 2010 där i princip allt utom timmerstommen byttes ut. Det vill säga att interiört finns nytt kök från Ikea med maskinell utrustning från Electrolux, omdragten el, nya ytskikt, nytt badrum med dusch, wc och tvättmaskin (kombi) från Mieleinteriört. Exterirört byttes tak, fasaden målades om, grund gjöts om och trädäck, brygga, gräsmatta, insynsplank och grusgångar uppdaterades. I dag står sig huset väldigt väl inför framtiden.

 

I trädgården bjuds även bod, lekstuga, flera altaner med fint solläge och den härliga bad- och båtbryggan. Läget och omgivningarna är i sig är fantastiska, ostört längst ute på den lugnaste delen av ön med direkt tillgång till vatten och underbar utsikt. Sol hela dagen. Samtidigt närhet till Trosa med trevliga restauranger och alla nödvändigheter, ca 3 km och max en timmes bilväg från Stockholm. Goda kommunikationer mellan Stockholm och Trosa med buss och även tåg med stopp i Vagnhärad.

Facts
Form of transfer
Detached houses - Freehold
Year of construction
1989
Building type
1.5-story house
Warm-up
El-element och eldstad med värmeväxlare
Windows
3-glas med isolerglas
Foundation
Gjuten betongplatta (ny 2010)
Water and sewage
Enskilt vatten året om. Enskilt avlopp.
Ventilation
Self-draw
Assessed value of building
638 000 SEK
Assessed value of land
4 148 000 SEK
Total assessed value
4 786 000 SEK
Water
1350 sq. ft.
Land area
5467 sq. ft.
Biarea
20 sq. ft.
living area
70 sq. ft.

Operating cost

Electricity
200 SEK per month
Water/Sewage
25 SEK per month
Joint ownership
83 SEK per month
Insurance
180 SEK per month
Total operating costs
488 SEK per month
Floor plan

viewing

Contact the responsible broker for viewing.

Expression of interest

Please fill out the form below to register your interest.